Nie wypowiadać wojny „Żydowi z pieniążkiem”!

Motto: Gdy BZDURY nazywa się antysemityzmem, to antysemityzm zaczyna być uważany za BZDURĘ. A to źle.

Sieć OBI wycofuje ze sprzedaży obrazki „Żyda z pieniążkiem”.

Powód: to – rzekomy – antysemityzm. ” Brzydka gra w stereotypy „

Pomyślmy przez chwilę spokojnie.

Te wizerunki to komplement, a nie obraza. Wszyscy cenią pieniądze, żyjemy w kapitalizmie, nie oszukujmy się: pieniądz zapewnia szacunek. Pieniądz to symbol sukcesu. A na obrazkach są Żydzi, którzy w tej dziedzinie – historycznie, jako bankierzy, handlowcy – mają największe dokonania i zasługi. NIC w tym nie ma antysemickiego. To historyczny FAKT! To BYŁO kiedyś elementem stereotypów antyżydowskich, oczywiście, ale gdyby nadal ten stereotyp dominował, to taki znienawidzony Żyd przynosiłby pecha, a nie powodzenie! Jaki przedsiębiorca-antysemita w nazistowskich Niemczech wieszałby portret Żyda w domu, żeby interes mu lepiej szedł?! Czyli na tych obrazkach Żyd już nie jest „krwiopijcą” z „Der Stürmer „.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: ten Żyd na obrazkach nie jest karykaturalny. Najczęściej jest dostojnym, budzącym szacunek starcem.

Wygląda na to, że jesteśmy świadkami dokonywania się zwrotu negatywnego stereotypu o 180 stopni. To, co przewrażliwionym wydaje się szydzeniem, jest w rzeczywistości docenianiem fachowości Żydów w dziedzinie finansowej. Może dla niektórych jest to jeszcze obciążone poprzednim stereotypem, ale dla większości – już nie.

Żydzi przynoszący szczęście, powodzenie, finansowe sukcesy, dobrobyt! Pojawiający się także w postaci sympatycznych figurek „Żyda z pieniążkiem” na straganach polskich miast i miasteczek w towarzystwie aniołów. Do czego dochodzi! – Żydzi zrównani stylistycznie i symbolicznie z tymi aniołami! 🙂 (na zdjęciu powyżej)

Nie dostrzegać, że to dobre i wypowiadać wojnę tak pozytywnemu, nowemu zjawisku w oddolnej, przez nikogo niesterowanej, autentycznie ludowej kulturze?

Głupota!

Dodatkowo, wypowiadanie wojny „Żydowi z pieniążkiem” wystawia tym, którzy widzą w tych obrazkach i figurkach antysemityzm, dość jednoznaczne świadectwo, że są przewrażliwieni, przesadni, nawet – że są histerykami.

P.S. Tym, którzy – tak jak ja – obawiają się wskrzeszenia na dużą skalę realnych, a nie wydumanych, antysemickich stereotypów o „żydowskiej chciwości”, powinny spędzać sen z powiek nie obrazki „Żyda z pieniążkiem”, ale żądania restytucji „mienia bezspadkowego” (hasło: ustawa 447). To jest benzyna lana prosto w ogień emocji antyżydowskich.

Paweł Jędrzejewski

7 myśli na temat “Nie wypowiadać wojny „Żydowi z pieniążkiem”!

 1. Bardzo mądra diagnoza sytuacji .Moim zdaniem obrazki ,,na szczęście” , z Żydem to afirmacja i niezwykle przyjazne nastawienie .Od wielu lat maluję okazjonalnie takie stylizowane portrety .Nigdy nie miałam żadnych złych zamiarów , wręcz odwrotnie .Jaka inna nacja jest tak korzystnie postrzegana ? Decyzja ,,Obi ” zaskakuje zdumiewającą , rasistowską decyzją.Bardzo smutne gdy wszędzie widzi się zło .

  Polubienie

 2. W mojej rodzinie kilka osób miało takie obrazki – na szczęście. Jeśli ktoś szczerze nienawidzi Żydów, to czy kupowałby sobie z nim obrazek? To niedorzeczne.

  Polubienie

 3. Albo tak albo nie.
  To tak samo jak wasze uogolnianie Zydow raz jako komunistow a innym razem kapitalistow.
  Raz jako Chzarow a raz jako Zydow.
  Raz jako niechcianych w Polsce a raz jako z ich wygonieniwm nie macie nic wspolnego.
  Raz. jako poswiecajacy sie ratoeaniem ich a raz zyczacych ich smierci.
  To wszystko.

  Polubienie

 4. Żyd z pieniążkiem to utrwalanie stereotypu – Żyd kocha pieniądze. Albo- sensem życia Żyda to pieniądz. Czy Polacy byliby szczęśliwi gdyby Niemcy kupowali „Polaka z butelką wódki”, albo figurkę slavic squat? To są wszystko stereotypy. Czy nieprawdą jest że Żydzi lubią wódkę, a Polacy pieniądze ?

  Polubienie

 5. Prawda jest taka, że Żyd z pieniążkiem to obraz Żydów dla Polaków- czyli najbogatszy naród na świecie, który rządzi tym światem ( Bo podobno światem rządzą pieniądze). Tak jak Arabii są utożsamiani z terroryzmem, Niemcy z rozpętywaniem wojny, Francuzi z jedzeniem żab i ślimaków, Wlosi z jedzeniem makaronu, Rosjanie z piciem wódki, Japończycy z honorowym seppuku i bezkompromisowym przywiązaniem do dyscypliny, i tak dalej. Nie ma obrazów Żyda z kosą, albo Żyda z cepem . Jak już wcześniej wspomnialem to są stereotypy i obrazy są ich realnym uzewnętrznieniem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s