List do FŻP: „kto zna tę rodzinę?”

Piszę ten post z nadzieją, iż przeczyta go ktoś z rodziny żydowskiej, która do 1940 roku zamieszkiwała w Żyrardowie, w drewniaku moich dziadków /Wójcików/ przy ulicy Ogrodowej /obecnie Milczarskiego/ 25.

Otóż rodzina ta nosiła nazwisko Kotek lub Wiskitki /być może inne /. Gdy zmuszono ich, aby przenieśli się do getta, ktoś z tej rodziny zostawił mojemu ojcu na przechowanie zdjęcie rodzinne. Zgodnie z napisem zostało ono zrobione w Foto Colombe BOEDO 917, było to studio w Buenos Aires. Na fotografii widać 6 osób w wieku średnim oraz sześcioro dzieci. Prawdopodobnie byli to sfotografowani członkowie rodziny,którzy przed II wojną światową zamieszkiwali w Argentynie. Po wojnie rodzice moi opuścili Żyrardów i osiedli w Piotrkowie Trybunalskim. Po jakimś czasie dowiedzieli się, że ktoś przeżył holokaust i zjawił się pod w/w adresem poszukując jakiejkolwiek pamiątki rodzinnej. Niestety odszedł z niczym. Zdjęcie przez cały czas, aż do chwili obecnej /czyli przez około 80 lat/ znajdowało się w posiadaniu mojej rodziny. W czasach komuny nie było możliwości i warunków na poszukiwanie tej rodziny. Później zdjęcie gdzieś zniknęło.

W tym roku siostra robiąc porządki w piwnicy odnalazła je. Jeżeli wiadomość ta dotrze do kogoś z w/w rodziny proszę o kontakt przez Forum Żydów Polskich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s