POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

77 lat temu polscy Żydzi po raz pierwszy stawili Niemcom zbrojny opór.
Polscy Żydzi brali oczywiście udział w walkach kampanii wrześniowej, ale to był pierwszy, żydowski opór przeciwko Niemcom.
Powstanie w Getcie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przeciwko Niemcom przez organizacje podziemne w Polsce, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.
Opór, gdzie słabo uzbrojeni i słabo wyszkoleni bojownicy żydowscy walczyli przeciwko przytłaczającej przewadze militarnej niemieckiego okupanta. Opór z nieliczną grupą bojowników. Opór z góry skazany na niepowodzenie.
To nie były żydowskie Termopile. Żadne „przechodniu powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny…”. Bo żadnej żydowskiej Sparty wtedy nie było. Może Masada współczesnych żydowskich zelotów? Bo stosunek sił po obu stronach był mniej więcej taki sam jak wtedy. I sytuacja obrońców taka sama. I rezultat oporu ten sam.
Wiec, jaki był cel tego oporu?
Na przestrzeni wieków, po upadku Świątyni, Żydzi żyjący w diasporze zamknęli się we własnym kręgu nakazami oraz zakazami religijnymi i przetrwali jako naród bez ziemi przez 2000 lat. Przetrwali stosując metodę wierzby na wietrze. Uginaj się przed przemocą a przeżyjesz. To nie uchroniło ich od rugowania z wielu państw europejskich, pogromów, rzezi lub innych, mniej krwawych prześladowań. Ale w ogólnym rozrachunku, ta metoda pozwoliła im zawsze przetrwać.
Ta metoda, zastosowana również na początku niemieckiej okupacji, ułatwiła Niemcom przygotowanie całkowitego wyniszczenia polskich Żydów przy pomocy ich własnych, żydowskich rąk. To żydowskie Judenraty i żydowska policja trzymała żydowskie masy w gettach, tłumiąc w zarodku wszelkie objawy buntu, szukając i likwidując tych, którzy próbowali zorganizować zbrojny opór. Nawet kiedy się stało oczywiste, że ta wielosetletnia metoda, w obliczu niemieckiej decyzji unicestwienia Żydów, nie zda tym razem egzaminu, Judenraty i żydowska policja w dalszym ciągu pomagały Niemcom w systematycznej wywózce Żydów do obozów zagłady. Większość tych żydowskich pomagierów doskonale wiedziała, że czeka ich podobny los, a mimo to wykonywali swoje obowiązki, byle tylko odwlec swój własny koniec.
Żeby stawić opór niemieckim mordercom, potrzeba było ludzi zdecydowanych na wszystko. Ludzi, dla których wyjście ze stanu beznadziejnego oczekiwania na zaplanowaną przez niemieckich oprawców śmierć i wzięcie w swoje ręce decyzji, jak i kiedy zginą, było wystarczającym powodem do podjęcia tej decyzji. Sprzedać swoje życie jak najdrożej. Zadać niemieckim mordercom jak największe straty. Co potem? Potem już nic. Może nicość?
Ci, co się uratowali, dali świadectwo. Ale to świadectwo nie powie prawie nic o tych ludziach, którzy zginęli z bronią w ręku. Tylko o ich śmierci. To świadectwo to pusto brzmiące słowa, które nigdy nie wypełnią pustki przez nich pozostawionej. Tak jak nic nie wypełni pustki pozostawionej przez miliony innych zamordowanych przez Niemców ludzi.
Dlatego pamiętajmy ich w milczeniu. I nie dajmy nigdy o nich zapomnieć.

Alex Wieseltier
Kwiecień 2020

5 myśli na temat “POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

  1. Bardzo jednostronna ‚ocena’ zachowania części funkcjonariuszów w tych specyficznych warunkach w Gettach podczas nazistowskiej-hitlerowskiej okupacji w latach 1939-1945.

    Polubienie

  2. Wg mnie swietne podejscie do tematu zapewne przez to ogolnoswiatowe przemieszanie z powodu covid19. Wytworzylo ono w nas przekonanie ze mozemy sie odniesc do tamtej sytuacji i przelozyc na dzisiaj widzac ze wielu ludzi sie zawsze znajdzie wsrod normalnych ktorzy beda totalnymi zgnilcami badz psychotykami ktorzy w walce, w panice o wlasne zycie potraktuja swojego „brata” jak zwyklego obcego ale i po drugiej czesci tez jakas czesc ludzi zyjacych gdzies jakby uniwersalnymi wartosciami potrafiaca walczyc o swoja godnosc i powstawac z kolan zaszczucia. Ot pewnie psychologia tlumu czy cale nauki spoleczne czy i humanistyczne a i nie tylko bo i wlasciwie kazde, bo o sens zycia, sens istnienia, o te wieczne rozterki tamtych ale i obecnych- Bog czy tylko twor matki natury bez celu?. Wszystko razem w tym algamacie da jedna odpowiedz niczym zapytanie w wyszukiwarce google. Swietny tekst podkresle jeszcze raz.

    Polubienie

  3. To oświadczenie powinno być publikowane każdego dnia przez Polską Fundację Narodową, Muzeum w Oświęcimiu i ich profile na twitterze i socjal mediach. Polskie konta ambasad w poszczegolnych krajach powinny publikować , za kazdym razem, gdy zdarzy sie mediom zachodnim „pomylic” niemieckie nazistowskie obozy zagłady z polskimi .

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s