Mahmud Abbas zdemaskowany

Corruption among the Palestinian Authority's Top Brass
Rezydencja Mahmuda Abbasa, przekształcona w 2017 roku na Bibliotekę Narodową

Charakter Władz Palestyńskich – mających 17% popularności w USA wobec Izraela 70% – nastawia większość Arabów w Judei i Samarii przeciw Mahmudowi Abbasowi, doprowadza większość Arabów jerozolimskich do preferencji władzy izraelskiej i wpływa na zwiększenie popularności Hamasu na ulicy arabskiej.

Charakter Władz Palestyńskich przejawia rzadkie połączenie korupcjidefraudacji pieniędzy społecznych, nepotyzmu,wychowania do nienawiści, podżegania i terroru, łamania umów, oraz nie przestrzegania praw człowieka, powodujące wzrastającą emigrację i ucieczkę chrześcijan.

Charakter Władz Palestyńskich ukształtowany został przez Arafata, Mahmuda Abbasa i pozostałych Palestyńczyków którzy przybyli począwszy od roku 1993 z baz terroru w Sudanie, Jemenie, Iraku, Libanie, Lubii i Tunezji i zniewolili Arabów Judei, Samarii i Gazy. W 2003 roku zarzucał mi pewien dostojnik palestyński: „nigdy Wam nie wybaczymy że zmusiliście nas do przyjęcia OWP – Sodomę i Gomorę – z Tunezji!”.

Pomimo tego USA jest głównym finansjerem Władz Palestyńskich: 500 milionów dolarów na pomoc socjalną i bezpieczeństwo, ponadto 250 milionów dolarów dla UNRWA na opiekę nad obozami uchodźców. Ale ta obfita pomoc nie doprowadziła do wykorzenienia podżegania i wychowywania w nienawiści, do gotowości współżycia w pokoju z państwem żydowskim, ani do postępu demokracji i przestrzegania praw człowieka na terenie Władz Palestyńskich.

We wrześniu 1993 roku, w wigilię podpisu pod „porozumienia w Oslo”, chrześcijańscy przywódcy z Betlejem i Bajt Dżala prosili premiera Rabina, aby pozostawił te dwa miasta – należące do rejonu Jerozolimy za czasów otomańskich i brytyjskich – we władaniu Izraela. Premier nie zgodził się i chrześcijańscy przywódcy go przestrzegli przed okrucieństwem Władz Palestyńskich które przemienią te miasta w pełne kościołów ale bez chrześcijan. W 2015 roku w chrześcijańskim w przeszłości Betlejem, chrześcijanie są już mniejszością, 15 %.

Przed podpisaniem „porozumienia Oslo” przedstawiłem amerykańskiego felietonistę Wiliama Safire przed byłym burmistrzem miasta Bajt Dżala, Eliasem Freij, który stwierdził: „wobec wzmagającej się ucieczki chrześcijan z Bajt Dżala, niedługo więcej chrześcijan będzie w amerykańskim mieście Belize niż ich pozostanie w Bajt Dżala, w ich mieście rodzinnym.” W 2015 roku emigranci chrześcijańscy mają wspaniałe sukcesy w Belize, w porównaniu z dyskryminacją religijną i społeczną ich rodzin w Bajt Dżala.

Korupcja rodziny Mahmuda Abbasa – którego chciwość doprowadziła do przezwania go Mister 20% – opisana jest w artykule dziennikarza anty izraelskiego, Stefana Landmana, który oskarżył Abbasa” o łapówkarstwo, podejrzane lokaty kapitału i ukryte konta bankowe… zarabia koło miliona dolarów miesięcznie… ma kilka kont bankowych w Jordanii… oczekuje prywatnego samolotu z Rosji… jego synowie Tarik i Jaser dobrze wychodzą na transakcjach Władz Palestyńskich…” . Według badacza Bliskiego Wschodu Jonathana Schanzera „bogactwo jego synów jest zarzewiem niezgody w społeczeństwie palestyńskim… Yasser ma monopol na sprzedaż amerykańskich papierosów, i jest prezesem wielkiego koncernu inwestycyjnego… roczne zyski 35 milionów dolarów … Tarik ma podobne ambicje biznesowe…”

Działacz walki o Prawa Człowieka Bassem Eid, twierdzi: „Palestyńczykom potrzebne są instytucje demokratyczne, które położą kres łamaniu praw człowieka przez Władze Palestyńskie… Mahmud Abbas stoi na czele władzy tyrańskiej i skorumpowanej, wykorzystując międzynarodową pomoc do umocnienia jego władzy a nie dla podniesienia poziomu społeczeństwa palestyńskiego. Dlatego większość arabów izraelskich woli panowanie Izraela, nie Palestyńczyków…”.

Kongres amerykański powinien działać etycznie, zgodnie z prostą logiką i pod warunkiem, że dalsza hojna pomoc będzie zależeć od drastycznej zmiany charakteru reżimu Mahmuda Abbasa.

25.6.2015

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Przetlumaczyla i przyslala Olga Degani

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s