SNL miał rację!


Shmuel Sakett, Fundacja AmYisraelChai

W zeszłym tygodniu skecz w Saturday Night Live (SNL) wywołał burzę w żydowskim świecie. Michael Che Campbell, komik, aktor i pisarz występujący w serialu, powiedział (w ramach swojego skeczu); „Połowa ludzi w Izraelu otrzymała już szczepionkę Covid. Zgaduję, że to żydowska połowa. Wiele grup żydowskich natychmiast krzyknęło „antysemityzm! ” i zażądali przeprosin od producentów programu Saturday Night Live i kierownictwa NBC.

Moim skromnym zdaniem przeprosiny nie są konieczne. Przeciwnie! Izrael powinien posłać kartkę z podziękowaniem do SNL za upublicznienie tego faktu. Tak, Izrael najpierw opiekuje się Żydami… i jesteśmy z tego bardzo dumni!

Pozwólcie, że pójdę o krok dalej, cofając się trochę w historii. Był rok 1996 i Benjamin Netanjahu kandydował na premiera, w pierwszych i jedynych w Izraelu bezpośrednich wyborach na najwyższe stanowisko w kraju. Jego przeciwnikiem był Szymon Peres, a sondaże były wyraźnie na korzyść Peresa. Od czasu zabójstwa premiera Icchaka Rabina, zaledwie 7 miesięcy wcześniej, sytuacja w kraju była bardzo niestabilna. Okazało się, że były to najbardziej wyrównane wybory w historii Izraela… zaledwie 29 457 oddzieliło zwycięskiego kandydata od przegranego; margines mniejszy niż 1% ogólnej liczby oddanych głosów!

Kto wygrał te wybory 29 maja 1996 roku? Bibi Netanyahu! Analitycy polityczni, ankieterzy i eksperci kampanii przypisywali jego zwycięstwo ogólnokrajowej kampanii reklamowej – sponsorowanej przez Chabad – która zawierała po prostu 3 słowa: „Netanjahu Tov La’Yehudim” („Netanjahu jest dobry dla Żydów”). Ta prosta, ale bardzo skuteczna kampania pchnęła Bibiego do zwycięstwa i oznaczała jego pierwszy wybór na premiera Izraela. (Od tamtej pory był on wybrany ponownie około 37 razy, ale to zupełnie inna sprawa). Innymi słowy, Bibi był w stanie obrócić tendencje tych trudnych wyborów w momencie, gdy przekonał Izraelczyków, że jest dobry dla Żydów. Chociaż nigdy tego nie powiedziano, kampania sugerowała, że jeśli Bibi jest dobry dla Żydów…to Peres jest dobry dla Arabów. Te ostrzeżenia mogą nie być poprawne politycznie, ale zadziałały, ponieważ – choć ostatecznie – chcemy być dobrzy dla całej ludzkości, musimy najpierw dbać o siebie.

Źródłem tej koncepcji jest Talmud, Bava Metzia 71a. Oto tłumaczenie i komentarz ArtScroll; „Tora stwierdza (Szmot 22: 24): „Kiedy pożyczasz pieniądze mojemu ludowi, (najpierw) biedakowi, który jest z tobą ”. To uczy, że kiedy członek mojego ludu (HaShem) i Goj proszą o pożyczkę, pierwszeństwo ma członek mojego ludu. Jeśli biedak i bogacz potrzebują pożyczki, pierwszeństwo ma biedny. Nędzarze z twojej rodziny i inni biedacy z twojego miasta – nędzarze z twojej rodziny mają pierwszeństwo. Biedni z twojego miasta i biedacy z innego miasta – biedacy z twojego miasta mają pierwszeństwo… Rav Nachman powiedział: „Nawet jeśli wybór jest między pożyczeniem Gojowi na procent a Żydowi bez odsetek, Żyd ma pierwszeństwo”.

Są to solidne koncepcje Tory, ale tak naprawdę… każdy człowiek rozumie, że najpierw pomagasz swojej rodzinie, a potem – i dopiero potem – pomagasz innym. Dlaczego Izrael miałby się bać powiedzieć tego głośno i wyraźnie? Tak, najpierw zaszczepiliśmy w kraju Żydów. Przyznajemy się do tego! W końcu zaszczepimy całą populację Izraela, ale naszym głównym priorytetem jest Am Yisrael – naród izraelski – i jesteśmy z tego bardzo dumni.

Dlatego proszę nie naśladować tych grup, które żądają przeprosin od SNL i NBC. Zamiast tego wyślij list, e-mail i bukiet kwiatów do Michaela Che Campbella ze słowem „Shkoyach!” – dziękując mu za powiedzenie prawdy – mimo że myślał, że to żart (i nie będzie miał pojęcia, co to słowo oznacza!). Dla nas pomoc, opieka i ochrona życia Żydów w Eretz Israel stoi przed wszystkimi innymi i zrobiliśmy to w przypadku szczepionki Covid… i zrobimy to ponownie!

Am Yisrael Chai! (Lud Izraela żyje!)

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

https://www.amyisraelchaifund.org/post/snl-was-right

2 myśli na temat “SNL miał rację!

  1. Muszę przyznać, że to „wytłumaczenie prawa pierwszeństwa” w wydaniu Saketta mną wstrząsnęło. Ten człowiek chce obalić współcześnie rozumiane pojęcie „obywatela” i wprowadzić jakieś trybalne, wybiórcze kryteria stosowania prawa pisanego i tzw. zwyczajowego. Ucieszą się w Polsce ci, którzy dowodzić będą dlaczego podczas okupacji pierwszeństwo pomocy ze strony lokalnej ludności z powodów wyłuszczonych w powyższym artykule dotyczyło tylko tych, których ta ludność uznała za „swoich”. Niektórzy mogą wyciągnąć jeszcze dalej idące wnioski co do możliwości współistnienia ludzi o poglądach opisanych wyżej z ludźmi pojmującymi wspólnotę na zasadach równości obywateli. Niestety w Polsce także mamy takie regiony, w których ważniejszy jest „nasz”, niż „nie-nasz”.

    Polubienie

  2. Tekst skandaliczny i nieprawdziwy, gdyz Izrael nie wprowadzil zadnej osobnej priorytetowej kolejki „nur fur Juden”, do wszystkich obywateli stosuja sie te same zasady. Niektore segmenty populacji, w tym Arabowie i charedim, maja mniejsze zaufanie i do szczepien i do panstwa izraelskiego w ogole, infrastruktura w arabskich wioskach tez odstaje, stad nizsze odsetki zaszczepionych wsrod Arabow i charedim. Ale zeby byla jakas odgorna kampania specjalnie dyskryminujaca obywateli Arabow, kierujac sie jakimis rzekomo religijnymi zasadami ? Ktos upadl na leb, to jest mokry sen trzepnietego zydowskiego nacjonalisty, gdzie sa dowody na to?? Slucham. A pan co to przetlumaczyl mam nadzieje ze sie nie zaszczepi do tego momentu poki nie zaszczepiony zostanie ostatni korzenny Dunczyk. W co jednak watpie.
    Wstyd ze sa tacy Zydzi jak autor, tlumacz i ktokolwiek uznal za stosowne umiescic to, w niewiadomym celu na „Forum Zydow Polskich”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s