Halacha praktyczna: Czy dozwolone jest w szabat odciąganie mleka, jeśli trzeba nakarmić niemowlę, które nie może prawidłowo ssać piersi?


Jeśli w szabat niemowlę potrzebuje mleka matki, ale nie daje rady ssać z piersi, halacha uznaje taką sytuację za potencjalne ryzyko dla zdrowia niemowlęcia i pozwala matce na odciągnięcie mleka (ręką lub ręcznym laktatorem) do butelki. Takie uchylenie obowiązującego prawa jest dozwolone tylko wtedy, gdy niemowlę nie może pić mleka sztucznego i nie ma żadnej alternatywy dla mleka z piersi – jeśli bowiem to możliwe, niemowlęciu winno się podać sztuczne mleko.

Dzieło Menuchat Ahawa (chelek 2, ss. 184-185) orzeka, że w takim przypadku – kiedy to halacha dozwala na odciągnięcie mleka z piersi matki do butelki – powinno się odciągać naraz jedynie małą ilość mleka (półtorej łyżeczki). Mimo że wolno matce odciągnąć mleko w wyjątkowych okolicznościach, z powyższego złagodzenia prawa lepiej skorzystać tylko w naprawdę skrajnej sytuacji, a jeśli się da, trzeba spróbować odciągać mleko w małych ilościach naraz.

Podsumowanie:

Jeśli w szabat niemowlę nie daje rady ssać z piersi, a potrzebuje mleka matki – wolno odciągnąć mleko w normalny sposób do butelki; najlepiej odciągać mleko z piersi w małych ilościach naraz.

Rabbi Eli J. Mansour – “Patah Eliyahu. The Daily Halacha”, ss. 294-295, tłum. Matis Łokietek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s