O rasizmie przy pomocy logiki

Dlaczego rasizm jest złem?

Kolor skóry ma najsilniejsze konotacje z rasą i rasizmem.

Kolor skóry powinien być NIEISTOTNY tak, jak nieistotny jest kolor oczu czy włosów. Tak jak byłoby absurdem odmawianie jakichkolwiek praw osobie o zielonych, niebieskich, orzechowych lub czarnych oczach, oraz szatynom, rudym, blondynom, brunetom – tak równie zaprzeczające logice i moralności jest odmawianie jakichkolwiek praw ludziom o kolorze skóry innym niż biały! Lub traktowanie ich gorzej.

Dlaczego więc rasizm jest złem?

Absolutna WIĘKSZOŚĆ z nas to doskonale wie.

Ale ktoś o to zapytał: „Dlaczego rasizm to coś złego?? Tak w prostych słowach.”

Odpowiedź: Człowiek jest istotą złożoną. To oczywisty banał, z którego nic nie wynika. Ale jednak można to rozumieć całkiem sensownie. Każdy człowiek składa się przecież z dwóch całkiem różnych „składników”: takich, których NIE WYBIERAŁ i takich, które wynikają z JEGO DECYZJI.

Inaczej mówiąc: każdy z nas stanowi zbiór takich cech, na które nie ma wpływu (np. rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, miejsce urodzenia, wiek, cechy fizyczne – nikt tych rzeczy nie wybiera), oraz z takich cech, na które ma wpływ i o których może decydować (np. postawy, wartości, które akceptuje, czyny, których dokonuje, sposób odnoszenia się do innych ludzi).

Czy jest sprawiedliwe osadzanie kogokolwiek na podstawie tego, na co nie ma wpływu?

Oczywiście, że nie!

Nie można więc oceniać ludzi ze względu na kolor ich skóry (także pochodzenie, narodowość, wiek itd.)

A przecież RASIZM ROBI TO STALE. Rasizm domaga się różnego traktowania ludzi ze względu na różnice pomiędzy nimi, na które ci ludzie nie mają wpływu.
Rasizm jest to ideologia głosząca wrodzoną wyższość określonej rasy i – w związku z tym – często uznająca jej prawo do panowania nad innymi. Przynależność do rasy jest niezależna od woli człowieka. Rasy nie można ani wybrać, ani zmienić.

Zasadą rasizmu jest ocenianie ludzi na podstawie ich cech naturalnych, biologicznych. Jest to czyste, skondensowane zło. Nie ma „dobrego rasizmu”. Każdy rasizm jest złem i niesprawiedliwością.

Natomiast zupełnie inaczej wygląda ocenianie ludzi na podstawie tego, co jest rezultatem ich wyboru.

Człowiek dysponuje wolną wolą. Ma rozum. Dlatego to, jak wybiera, co wybiera – może, powinno, a czasem nawet musi podlegać ocenie przez innych ludzi.

…….

Gdzie znajduje się najstarsze, wyrażone wprost, potępienie rasizmu w tradycji żydowskiej?

Znajdujemy je w Księdze Amosa, należącej do Biblii Hebrajskiej.

Prorok Amos (działający około 750 roku p.n.e.) zwraca się do Żydów:
Czyż nie jesteście dla Mnie, synowie Jisraela [Żydzi], jak synowie Kuszytów [Kuszyci = Etiopczycy, Afrykanie, Murzyni, ludzie o ciemnej skórze]” – oświadcza Bóg” (9:7). O tym, że chodzi tu o ludzi o ciemnej skórze, przekonuje, między innymi, fragment z Księgi Jeremiasza (13:23):
Czy Kuszyta może zmienić swoją skórę, a lampart swoje cętki?„.

Wielki komentator Tory Raszi komentuje ten werset, w następujący sposób rozwijając słowa Boga: „Dlaczego miałbym powstrzymać się przed karaniem was, gdy nie wyrażacie skruchy? Czyż nie jesteście synami Noacha [Noego] jak wszystkie inne narody?
Prorok Amos woła do Żydów, że Bóg nie uważa ich za lepszych, wyjątkowych, różniących się od innych narodów.
To porównanie do ciemnoskórych Kuszytów w słowach Boga, które wygłasza Amos, nie jest przypadkowe: ludzie o ciemnej skórze zawsze traktowani byli jako „gorsi inni” przez ludzi o skórze jaśniejszej.
Amos oświadcza zgromadzonym (najprawdopodobniej w mieście Betel, gdzie działał ten prorok) synom Jisraela: Bóg traktuje was tak samo, jak ludzi o innym kolorze skóry [których wy uważacie za „niższych”], bo i oni i wy jesteście na równi stworzeni według Jego istoty (na Jego podobieństwo) i Jego miłość – ale i wymagania – wobec wszystkich ludzi są takie same.

…….

Talmud podkreśla, że decyzja Boga, aby wszyscy ludzie pochodzili od jednego człowieka (Adama), była podjęta po to, żeby ludzie żadnej rasy nie mogli twierdzić, że ich pochodzenie jest lepsze. Średniowieczne komentarze do Biblii Hebrajskiej (Jalkut Szimoni) stwierdzają, że Bóg uformował Adama z pyłu z całego świata – żółtej gliny, białego piasku, czarnego iłu i czerwonej ziemi. Dlatego nikt nie może oświadczyć nikomu, że ten ma mniejsze prawa, że jest gorszy, ponieważ wszyscy powstaliśmy z tej samej ziemi, niezależnie który z kolorów jest bardziej widoczny na naszej skórze.

(opr. Paweł Jędrzejewski)

Jedna myśl na temat “O rasizmie przy pomocy logiki

  1. „Czyż nie jesteście synami Noacha [Noego] jak wszystkie inne narody?”
    z fałszu można wszysko

    „Inaczej mówiąc: każdy z nas stanowi zbiór takich cech, na które nie ma wpływu (np. rasa,”
    ale mieli wpływ na to jego przodkowie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s