To musi być „fake news”, bo stwierdzenia byłyby absurdalne!

Jeden z portali informacyjnych o Izraelu i ruchu syjonistycznym (izrael.badacz.org) poinformował na Facebooku, że „20 kwietnia 2020 r. Światowa Organizacja Syjonistyczna opublikowała specjalny raport ujawniający gwałtowny wzrost liczby przypadków antysemityzmu od momentu wybuchu pandemii koronawirusa.

Polska jest tam – rzekomo – wymieniona w ten sposób:

Polska – powszechne jest antysemickie nawoływanie do nienawiści przez osoby publiczne. Dochodziło do licznych incydentów wandalizmu. Wiele z tych incydentów dotyczyło kontrowersji dotyczących polskiego antysemityzmu w historii.

Nie mam do tej powyższej informacji za grosz zaufania z bardzo poważnego powodu.

Oto portal jewishpress.com stwierdza, że „Autorem raportu jest Eli Nahum„.

Ten sam Eli Nahum prowadzi monitoring wydarzeń antysemickich na świecie i na stronie internetowej wymienia wszystkie przypadki sytuacji, które uznaje za antysemickie także w Polsce.

W roku 2020 wymienia ich 5 (pięć).

Są to (w kolejności od najnowszego):

 • rzut kamieniem w okno synagogi we Wrocławiu
 • wypowiedź Korwina-Mikkego
 • wypowiedź Jacka Międlara
 • zbezczeszczenie cmentarza żydowskiego w Sopocie (zostawienie butelek i puszek po piwie na nagrobku przez pijanego 21-latka)
 • dzieci w szkole we wsi Łabunie podczas inscenizacji historycznej były przebrane za więźniów obozu koncentracyjnego (w pasiaki) symulowały umieranie [ta sytuacja miała miejsce w grudniu 2019 roku. Warto zauważyć, że dzieci inscenizowały śmierć więźniów, aby pokazać ich cierpienia, a nie wyszydzać ich śmierć, więc kwalifikacja tego jako wydarzenia antysemickiego jest, moim zdaniem, całkowicie błędna]

Za rok 2019 jest wymienione jeszcze 8 (osiem) incydentów. Ich listę z omówieniami można obejrzeć tutaj:

https://www.antisemitism.co.il/search/label/Poland

Czy te incydenty (niektóre bezdyskusyjnie antysemickie, niektóre bardzo wątpliwe) dają podstawy do tak daleko idących i generalizujących stwierdzeń? Do uznania, że w Polsce „powszechne jest antysemickie nawoływanie do nienawiści przez osoby publiczne. Dochodziło do licznych incydentów wandalizmu.„?

Moim zdaniem, zdecydowanie NIE MA TAKICH PODSTAW. Takie wnioski, gdyby rzeczywiście się pojawiły, byłyby absurdalne. 13 incydentów, w dodatku część z nich sklasyfikowana „na wyrost”, nie ma nic wspólnego z przymiotnikami „powszechne” i „liczne„.

Dlatego trudno mi uwierzyć, że nie jest to „fake news”

Paweł Jędrzejewski

P.S.

Już po napisaniu tego tekstu dowiedziałem się, że te absurdalne stwierdzenia znajdują się w raporcie. Oto cytat: „Antisemitic hate-speech by public figures and vandalism incidents were prevalent among the recorded antisemitic episodes. A number of these incidents related to the controversy about Polish antisemitism in history.”

Wniosek: organizacja powołana do zwalczania antysemityzmu nie tylko robi z siebie karykaturę, ale – co gorsza – dewaluuje groźne słowo „antysemityzm”, trywializuje i ośmiesza jego sens. Działa na szkodę własnych celów.

9 myśli na temat “To musi być „fake news”, bo stwierdzenia byłyby absurdalne!

 1. Mamy dobre tradycje:
  Granatowa policja odpowiada za 80 procent mordów na ukrywających się Żydach‏
  Granatowa policja nie tylko odgrywała ważną, a miejscami zasadniczą rolę w niemieckim projekcie zagłady Żydów, ale niejednokrotnie jej funkcjonariusze mordowali na własną rękę.
      https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,25873077,granatowa-policja-odpowiada-za-80-procent-mordow-na.html

  Polubienie

  1. Czy Pani raczy żartować?. Czy Pani raczy używać mózgu i logiki przy tym co czytuje?
   Dla Pani informacji, powołują się tam na publikacje Grabowskiego, znanego krętacza i kłamcy, fałszerza historii, wspólnik w działaniu z kolejny krętaczem Grossem, domorosłym historykiem.
   Jeśli Pani życzy sobie w miarę sensowną analizę tego problemu proszę sięgnąć do publikacji pod tytułem „Pomiędzy współpracą a zdradą. Problem kolaboracji w Generalnym Gubernatorstwie”: pana Młynarczyka, tam jest to w miarę solidnie przedstawione. Gazeta Wyborcza to znana antypolska szczujnia, tworzą sobie własną rzeczywistości i próbują ją wmówić innym.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Niestety, muszę Panią zmartwić. Każdy inteligentny człowiek, jeśli już czyta Gazetę Wyborczą, to jej tezy i przekaz powinien rozumieć zupełnie na odwrót. W Polsce to powszechna wiedza, za granicą najwidoczniej nie.

  Polubienie

 3. To takie trochę stawianie do tablicy – Polska jest antysemicka? Polska musi się bronić. Jak się broni to pewnie coś jest na rzeczy. Można oskarżyć, że Izrael jest antyarabski. I teraz niech się broni. Arabowie są zabijani – więc teza jest udowodniona ?. Pozornie. Jest zabijanie z nienawiści i zabijanie w obronie. Nienawiść narodów do Żydów i Żydów do innych narodów . Trzeba się szanować. Każdy ma prawo do życia .Przestańmy się zabijać i nienawidzić . שלום ולהתראות

  Polubienie

  1. Jak Israel nie zmieni nauczania młodych i krytyki Polaków, to dojdzie do tego że przestaniemy być neutralni albo życzliwi wobec Narodu Izraelskiego, żygać się chce jak się słyszy i czyta wypowiedzi antypolskie idiotów żydowskich, a to na pewno nie świadczy o wyższości Izraelitów….

   Polubienie

 4. czasem mi sie wydaje, ze Polacy i Zydzi sa pod pewnymi wzgledami do siebie podobni- alergicznie reaguje gdy wytyka im sie rozne cechy charakteru badz siega do bardzo niezacnych czynow z przeszlosci. Kiedys przed laty w Pradze czeskiej odbylo sie sympozjum o stereotypach. Przeczytalem (w opracowaniu) tam np ,ze jezyk czeski jest dla Polakow smieszny, tu nie bylem zdziwiony, ale sie tez dowiedzialem, ze z kolei jezyk polski dla Czechow rowniez jest smieszny i w dodatku czesto wulgarny. O nieladnych rzeczach czy to polskich, zydowskich czy innych warto pisac w sposob naturalny, nie ulegajac stereotypom.Ale tak pisze wlasnie p. Jedrzejewski, czy ostatnio o powstaniu w Getcie pisal p. Wiseltier. Ma racje moj przedmowca Andrzej, ktory pisze o szacunku i prawie do zycia dla kazdego. A ja dodalbym , ze teraz kiedy mozna juz wyjsc z domu w tym dziwnym czasie warto to zrobic, zeby sie troche zachlysnac wiosna i z empatia popatrzyc na ludzi..

  Polubienie

  1. Słusznie! Tylko ile można słuchać że Polacy mordowali Żydów? Ciągłe pretensje,żale, i jedni i drudzy nie byli ideałami, ale odbierane jest to osobiście! Z mojej Rodziny nikt nie zrobił żadnej krzywdy żadnemu Żydowi! Może też nie pomógł, nie wiem bo wszyscy mi wymarli wiele lat temu, ale ja Polak, nie poczuwam się do żadnej winy! Dodam: całe szczęście że w tej chwili ten kraj jest jednonarodowy i niech tak zostanie.

   Polubienie

 5. p. Jacku, pisze moze ktorys raz w odniesieniu do pana ,wiec prosze nie pomyslec , ze jestem do pana uprzedzony, ale wydaje mi sie jednak ,ze nikt nie poradzi sobie z rzyganiem przez z z kropka .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s