Amb. ret. Yoram Ettinger – Część 2 – Ojcowie Założyciele, Mojżesz i Biblia.

1620-2020, czterysta lat specjalnych stosunków pomiędzy USA a Izraelem.

Wielka Pieczęć USA

Wartości judeo chrześcijańskie w ogólności, a w szczególności  tradycja Mojżesza i Exodusu, miały bezpośredni wpływ na pierwszych osadników, na rewolucję amerykańską w 1776 roku, na ukształtowanie dokumentów federalnych, Konstytucję USA, Kartę praw USA, podział władz i jeszcze więcej.

Część 2 – Ojcowie Założyciele, Mojżesz i Biblia.

Długo po wylądowaniu pierwszych Pielgrzymów w 1620 roku w Nowym Świecie, spuścizna Mojżesza i Exodusu wciąż wpływa na kulturę i poglądy w Stanach Zjednoczonych. Powiązanie pomiędzy USA a korzeniami religijnymi, od wówczas aż do dzisiaj, wyraża się w setkach pomnikach Mojżesza i rzeźb 10 ciu przykazań, na wielu obszarach w USA. Te pomniki są w budynku Izby Reprezentantów USA, Najwyższego Sądu, w Bibliotece Kongresu i w całych Stanach Zjednoczonych: w Austin texas, Oklahoma City,  Little Rock Arkansas, Phoenix Arizona, Denver Colorado, Bismarck North Dacota, East Grand Forcs Minnesota, Cumberland Maryland, Fort Lauderdale Florida itd.

Biblia odgrywała tak ważną rolę w życiu młodej Ameryki, że John Adams i Thomas Jefferson, drugi i trzeci prezydent amerykański, wraz z Benjaminem Franklinem zaproponowali, aby pieczęć USA przedstawiała rozstąpienie Morza Czerwonego, Słup Ognia i tonące rydwany Faraona, zamiast oficjalnej pieczęci przedstawiającej orła z trzynastoma gwiazdami nad jego głową, reprezentującymi powstanie 13 pierwszych kolonii. Niemniej jednak, ustawienie tych gwiazd formuje Gwiazdę Dawida, najpopularniejszy symbol judaizmu przez wieki.

Ponadto inskrypcja na Dzwonie Wolności USA jest cytatem z Biblii, Księga Kapłańska, rozdział 25 werset 10: „Rozgłoście wolność w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ, לְכָל יֹשְׁבֶיהָ ) . Ta inskrypcja  ma być esencją biblijnych uroczystości jubileuszowych, jest ona pierwowzorem wartości liberalnych Ojców Fundatorów Ameryki.

Ponadto, Thomas Paine, który był moralnym i intelektualnym prekursorem amerykańskiej rewolucji, swój pamflet „Zdrowy Rozsądek” napisał pod wpływem Biblii, podkreślając wskazówki biblijnego sędziego Gedeona ben Joasza i proroka Samuela.Wpływ dekalogu i Biblii na powstanie i charakter USA wyjaśnia tę duchową specyficzność i wspólne podłoże intelektualne wiążące USA z jego zawsze wiernym sojusznikiem, z państwem żydowskim.

Dziękuję za uwagę. To wideo jest drugie w serii dziewięciu wyjaśniających to specyficzne pokrewieństwo pomiędzy Izraelem a USA.


Amb. ret. Yoram Ettinger
 (born 1945) is an Israeli researcher, diplomat, writer, lecturer and consultant to Israeli and US legislators and their staffers. … Ettinger is a co-founder of the America-Israel Demographic Research Group (AIDRG), which has documented a 2 million gap in the number of Arabs in Judea & Samaria and Gaza.  

Tłumaczenie Olgi Degani z hebrajskiego stąd

Jedna myśl na temat “Amb. ret. Yoram Ettinger – Część 2 – Ojcowie Założyciele, Mojżesz i Biblia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s