ADOPCJA A JUDAIZM

pytanie:

Jak wygląda sprawa adopcji według judaizmu i prawa żydowskiego?

child.jpg

odpowiedź :

Ktokolwiek wychowuje sierotę w swoim domu jest traktowany tak, jakby dziecko było jego własne” – czytamy w Talmudzie (Sanhedryn 19b). Wniosek ten wyprowadzony jest z biblijnej historii Michal, córki króla Saula, żony króla Dawida. W jednym miejscu Biblii Hebrajskiej czytamy, że Michal nie miała dzieci (II Księga Samuela 6, 23), natomiast w innym wersecie odnajdujemy stwierdzenie, że była matką pięciu synów (II Księga Samuela 21, 8). Niekonsekwencja jest tu tylko pozorna. Tych synów urodziła Merab, siostra Michal, ale po śmierci Merab wychowywała ich Michal, a więc była – według Biblii – ich rzeczywistą matką.

Prawo żydowskie przewiduje adopcję zarówno dziecka, którego biologiczną matką jest Żydówka, jak i dziecka, którego matką nie jest Żydówka. Jeżeli biologiczna matka jest Żydówką, nie jest wymagana konwersja dziecka na judaizm, niezależnie od tego, kim jest ojciec. Jeżeli biologiczny ojciec dziecka ma status kohena lub lewity – dziecko otrzymuje ten sam status. Natomiast fakt, że przybrany ojciec dziecka ma status kohena lub lewity – nie ma wpływu na status dziecka.

Jeżeli matka adoptowanego dziecka nie jest Żydówką, dziecko powinno przejść proces konwersji na judaizm, który potwierdzi (lub nie) w momencie osiągnięcia dorosłości. Jeżeli wówczas konwersję uzna – stanie się uroczyście bar micwa (chłopiec) lub bat micwa (dziewczynka) – odpowiednio: „syn przykazania” i „córka przykazania”. Natomiast odrzucenie konwersji odbywa się poprzez wypowiedzenie formuły: „Nie chcę być Żydem i uznaję konwersję za nieważną”.

Jeżeli matka dziecka jest nieznana, to w kraju, w którym Żydzi stanowią mniejszość, zostaje ono automatycznie uznane za nie-Żyda, a tam, gdzie są większością (Izrael) – za  Żyda.

Adoptowane dziecko podlega wszystkim prawom określającym jego obowiązki wobec rodziców tak, jak wobec rodziców biologicznych, zarówno za ich życia, jak i po ich śmierci (np. żałoba po zgonie rodzica, zmawianie modlitwy Kadisz).

(opr.PJ)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s