ANALIZA: CZY POLSKIE PRAWO ANTYRESTYTUCYJNE TRWALE ZASZKODZI WIĘZOM Z IZRAELEM I ŻYDOWSKĄ SPOŁECZNOŚCIĄ?

Dmitriy Shapiro, JNS.org, 18 sierpnia 2021

Nadmierna reakcja Izraela na Polskę może kosztować państwo żydowskie utratę zdecydowanego sojusznika.

Pomimo międzynarodowej presji do zawetowania ustawy, prezydent Polski Andrzej Duda podpisał 14 sierpnia ustawę uchwaloną przez polską legislaturę, która może uniemożliwić zwrot mienia osobom, których mienie zostało zabrane przez nazistów w czasie II wojny światowej lub przez powojenne władze komunistyczne.
Ustawa praktycznie likwiduje szanse restytucji mienia ocalałym w Polsce ofiarom Holokaustu i ich potomkom poprzez złożenie wniosków o przywrócenie skonfiskowanego mienia, także tym, którzy obecnie sądownie domagają się restytucji.
Ten akt, napisał prezydent w oświadczeniu po podpisaniu ustawy, zakończy dziesięciolecia niepewności Polaków co do tego, czy zajęte przez osoby prywatne nieruchomości mają być zwrócone przed komunistycznym, lub nawet przedwojennym właścicielom.
„Moim zdaniem to już koniec stanu niepewności, czy przejęte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości w dobrej wierze mogły być odebrane zwykłą decyzją administracyjną, jeśli znaleziono ich właściciela sprzed ponad 70 lat” – napisał Duda.
„Praktyka pokazała, że ci właściciele często byli fikcyjni, a grupy przestępcze wzbogaciły się kosztem dziesiątek tysięcy ludzi wyrzuconych na bruk. Ofiarą mógł być każdy, kto urodził się w niewłaściwym czasie i miejscu, a reprywatyzacja w celu przywrócenia sprawiedliwości stała się niemal synonimem niesprawiedliwości i krzywdy ludzkiej – dodał Duda.
Choć ustawa nie wspomina o Żydach, Holokauście ani II wojnie światowej, gwarantuje ona, że decyzja administracyjna wydana ponad 30 lat temu nie może już być kwestionowana.
Od miesięcy ustawa ta była potępiana przez społeczność międzynarodową, która postrzegała ją jako kolejną próbę odżegnania się przez Polskę odpowiedzialności za odzyskanie mienia skonfiskowanego społeczności żydowskiej w latach II wojny światowej i Holokaustu. Przed wojną była ona największą społecznością żydowską na świecie, a w kraju mieszkało około 3 mln Żydów, skupionych głównie w okolicach Warszawy i Krakowa.
Podpisanie ustawy przez Dudę, szczególnie, że odbyło się to w żydowski szabat, zostało przyjęte przez organizacje i przywódców żydowskich na całym świecie jako afront.
„Głęboko ubolewamy nad przyjęciem tych poprawek. Ponadto Wzywamy ponadto polski rząd do skonsultowania się z przedstawicielami zainteresowanych stron oraz do opracowania jasnej, efektywnej i skutecznej procedury prawnej do rozstrzygania roszczeń dotyczących skonfiskowanego mienia i zapewnienia rzetelnego wymiaru sprawiedliwości ofiarom” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w swoim poniedziałkowym oświadczeniu.
„W przypadku braku takiej procedury, ta ustawa zaszkodzi wszystkim obywatelom polskim, których mienie zostało bezprawnie zabrane, w tym również polskim Żydom, którzy byli ofiarami Holokaustu”.

„Sprawiedliwość za to, co wydarzyło się w przeszłości”
Amerykański Komitet Żydowski nazwał zatwierdzenie projektu ustawą godną ubolewania, pisząc na Twitterze, że praktycznie uniemożliwi ona ocalałym z Holokaustu i dochodzącym odszkodowań oraz wezwał zainteresowane rządy do powrotu do konstruktywnego dialogu.
„To wstyd, że Polska uchwaliła ustawę, która karze rodziny Żydów polskich masowo mordowanych przez nazistów w gettach i obozach zagłady utworzonych przez nazistowskie Niemcy na polskiej ziemi w czasie Szoa. Żadnego szacunku nawet po śmierci” – powiedział rabin Abraham Cooper, zastępca dziekana i dyrektor Global Social Action Agenda w Centrum Simona Wiesenthala.
Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) – wiodący na świecie orędownik zwrotu mienia w Europie Środkowej i Wschodniej, który była przeciwna temu prawu od czasu jego prezentacji, stwierdziła, że to smutny dzień dla sprawiedliwości i prawnych rządów.
„Dzięki temu prawu Polska próbuje powiedzieć światu, że jeśli wystarczająco długo odwleczesz sprawiedliwość, to możesz zamknąć drzwi historii nie biorąc za to odpowiedzialności i korzystać w teraźniejszości z komunistycznych działań z przeszłości. Oni się mylą” – powiedział w oświadczeniu szef operacyjny WJRO Gideon Taylor.
„Ten problem nie zniknie. Ocaleni z Holokaustu, ich potomkowie i inni polscy obywatele od dziesięcioleci walczą o odzyskanie należnego im majątku znacjonalizowanego przez polskich komunistów i nie poddadzą się. Bez sprawiedliwości za to, co wydarzyło się w przeszłości, nie będzie pewności prawnej dla tych, którzy handlują tą skradzioną własnością w przyszłości” – powiedział Taylor.
W swoim oświadczeniu Duda był oburzony na to, że prawo miałoby mieć coś wspólnego z Holokaustem i że komunistyczna nacjonalizacja mienia dotyczyła wszystkich obywateli bez względu na wyznanie.

„Izrael i naród żydowski nie będą milczeć”
Nowy rząd izraelski przyjął jeszcze twardszą linię potępienia nowego prawa.
„Izrael patrzy z ogromnym ubolewaniem na aprobatę ustawy, które uniemożliwia Żydom otrzymanie rekompensaty za mienie skradzione im podczas Holokaustu i ubolewa nad faktem, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko” – powiedział premier Izraela Naftali Bennett. w oświadczeniu z 14 sierpnia.
„To haniebna decyzja i skandaliczna pogarda dla pamięci o Holokauście. To poważny krok, wobec którego Izrael nie może pozostać obojętny”, dodał premier.
Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid nazwał prawo nieetycznym i antysemickim oraz polecił charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie natychmiastowy wyjazd do Izraela na bezterminowe konsultacje. Powiedział również, że nowy ambasador Izraela w Polsce otrzymał polecenie pozostania w Izraelu i zaproponował ambasadorowi Polski w Izraelu pozostanie w Polsce, gdzie przebywał on na wakacjach.
„Ten czas należy wykorzystać na wyjaśnienie narodowi polskiemu znaczenia Holokaustu dla obywateli Izraela oraz w jakim stopniu nie będziemy tolerować żadnej pogardy dla pamięci o Holokauście i jego ofiarach” – powiedział Lapid w dniu podpisania ustawy.
„Na tym się nie skończy”, kontynuował Lapid. „Prowadzimy rozmowy z Amerykanami w celu skoordynowania naszej przyszłościowej reakcji. Dzisiejszego wieczora Polska stała się krajem antydemokratycznym i nieliberalnym, który nie honoruje największej tragedii w historii ludzkości”, kontynuował. „Nigdy nie wolno nam milczeć. Izrael i naród żydowski z pewnością nie będą milczeć”.
Ustawę opracowała i poparła rządząca w Polsce prawicowa Partia Prawa i Sprawiedliwości, która wcześniej miała przyjazne stosunki z rządem izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

„Zdecydowane poparcie dla państwa żydowskiego”
Eugene Kontorovich, profesor prawa i dyrektor Centrum Prawa Bliskiego Wschodu i Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa im. Antonina Scalii, George Mason University, powiedział, że obojętnie jakie problemy Polska miała z antysemityzmem w przeszłości, nie postrzega tego prawa jako z natury antysemickie i że izraelscy przywódcy podejmują zbyteczną walkę.
„Polska miała w ciągu ostatniego stulecia bardzo wielu zmieniających się zaborców. Byli naziści, sowieci, postsowieci. I nie ma nic złego w tym, że chcą mieć postawę dotyczącą praw własności, aby prawa własności nie były ciągle kwestionowane”, wyjaśnił Kontorovich. „I wiecie, 30-letni okres przedawnienia wskazuje na to, że tak naprawdę chodzi głównie o komunistyczną nacjonalizację i zamkniecie zaszłości komunizmu”.
„Biorąc pod uwagę, że Holokaust w Polsce zdążył się blisko 80 lat temu, dziwne jest myślenie, że tu chodzi przede wszystkim o Żydów lub o Holokaust, kiedy prawie wszystko lub wszystkie roszczenia, które można było wysunąć, dotyczące problemów z czasów Holokaustu, zostały już wysunięte” – powiedział Kontorovich.
Dodał również, że Polska wielokrotnie przeciwstawiała się i groziła zawetowaniem antysemickich działań w Unii Europejskiej, stając się – kosztem własnych interesów – witalnym sojusznikiem Izraela – i że oburzenie ustawą może grozić utratą tego poparcia.
„Przy wielu okazjach [Polacy] zawetowali europejskie inicjatywy przeciwko Izraelowi w sposób, który … wywołał gniew w Brukseli [siedzibie Komisji Europejskiej] i byli gotowi wziąć to na siebie”, powiedział Kontorovich. „Myślę, że polski rząd udowodnił, że jest zdecydowanym zwolennikiem państwa żydowskiego”.
Kontorovich uważa, że negatywna reakcja na (uchwalone) prawo jest bardzo przesadzona i prawdopodobnie zaszkodzi relacjom Izraela z Polską.
„Następnym razem, gdy Europejczycy będą rozważać jakiś rodzaj sankcji lub ograniczenia w stosunku do handlu, lub osadnictwa … czy jakieś potępienie Izraela, czy Polska odstąpi od ich zawetowania z tego powodu?”, zastanawiał się Kontorowicz.
Tymczasem WJRO zapowiada, że będzie dalej walczyć o restytucję mienia w Polsce.
„Wielu ocalałych z Holokaustu i ich rodziny zbyt długo czekały na sprawiedliwość”, oświadczył Taylor. „Ci, którzy zajmują to, co w rzeczywistości jest skradzioną własnością żydowską, powinni zrozumieć, że nie przestaniemy żądać sprawiedliwości dla ocalałych z Holokaustu i innych”.

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

https://worldisraelnews.com/analysis-will-polish-anti-restitution-law-permanently-harm-ties-with-israel-jewish-community/?

2 myśli na temat “ANALIZA: CZY POLSKIE PRAWO ANTYRESTYTUCYJNE TRWALE ZASZKODZI WIĘZOM Z IZRAELEM I ŻYDOWSKĄ SPOŁECZNOŚCIĄ?

  1. Żydzi świata niech już zostawią Polskę w spokoju. Żyje tu w Polsce setki tysięcy potomków Żydów mieszkających w Polsce przed 1939 rokiem i nawet was to nie obchodzi. Dla wielu pokoleń Polska jest ojczyzną, a nie Izrael i przez wasze działania oddalamy się od was. Wiem, że rodziny zostały rozdarte i część wyjechała, a część została w Polsce jednak przez wrogie naszej ojczyźnie działania wielu Polaków żydowskiego pochodzenia nie podaje tego co im na sercu leży nawet w spisie powszechnym. Prawda jest przenoszona z pokolenia na pokolenie jako prawda o rodzinie, o naszej historii jednak nie chcemy się asymilować z żydami z Izraela i Usa. Wy wzmagacie stereotypy o Żydach, myślicie o pieniądzach. Nie myślicie o tych co zostali, mieli rodziny, zmarli, ale ich dzieci i wnuki nadal żyją i mają dość słuchania o nowych roszczeniach i hasłach antypolskich głoszonych tylko, aby osłabić Polskę na forum międzynarodowym. Można być z pochodzenia żydem, ale przed wszystkim Polakom i czcić pamięć o przodkach, o zmarłych w holokauście. Nie laczyci ludzi z ludźmi i to jest zło, które buduje mur.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s