Dwa listy do mieszkańców Kalisza

W Kaliszu o godzinie 16.00 w niedzielę, 14 listopada 2021 roku rozpoczyna się wiec mieszkańców sprzeciwiających się antyżydowskiej demonstracji z 11 listopada.

W trakcie wiecu odczytane zostają dwa listy.

Pierwszy od Josepha Komema reprezentującego Kaliszan w Izraelu.

Drugi od Hili Marcinkowskiej – mieszkanki Kalisza, Przewodniczącej Rady Związku Gmin Żydowskich w RP (a także członkini redakcji Forum Żydów Polskich).

Oto treść obydwu listów.

LIST DO KALISZAN OD KALISZAN W IZRAELU

Ta ohydna antyżydowska demonstracja w Święto 11 Listopada w Kaliszu otrzymała szeroki rozgłos w Izraelu i na świecie i zniszczyła dobre imię drogiego nam miasta. Kalisz figuruje na pierwszych stronach 900-letniej historii Żydόw w Polsce, do ktόrej byli zaproszeni do wspόłpracy z wysokimi książętami rodu Piastόw, aby rozwijać księstwo i miasto. Żydzi tu lojalnie działali przez wieki, kultywując swoją wiarę. Spalenie sławnego Statutu Kaliskiego, iluminowanego przez wielkiego antyfaszystowskiego artystę, Artura Szyka, przypomina nam zapełnienie Babinki książkami z synagog i polskich i żydowskich bibliotek. Ten niecny czyn, został upamiętniony pomnikiem książki nad zasypaną przez Nazistόw Babinką.
Kalisz bez Żydόw stracił wartościowy element ludności. Kaliszanie wszędzie się wyróżniali: w Polsce i zagranicą, w walce przeciwko okupantom niemieckim (n.p. Henryk Jedwab – pod Monte Cassino, Jόzef Kapłan – dowόdca w Warszawie, Witka Kempner – dowόdca partyzantόw w Wilnie, Zofia Poznańska – w „Czerwonej Orkiestrze”, i.t.d.). W Izraelu budowali miasta, kibuce i przemysł. W Kaliszu między lekarzami odznaczyła się bohatersko Dr. Debora Gross-Schienagel – lekarka i dyrektor Szpitala Żydowskiego. Skalanie ich pamięci, jest hańbą tych demonstrantόw.
Wiem o najmniej dwόch kaliskich rodzinach Sprawiedliwych Wśrόd Narodόw Świata. Znam wiele bardzo przyzwoitych osόb w Kaliszu.
Ja sam, rodem z Kalisza, zostałem uratowany dzięki odwadze i łasce 8 osόb Sprawiedliwych.
W Izraelu zgromadzili się ludzie, którzy przybyli z wielu krajów świata.
Jako Żydzi izraelscy, którzy wyemigrowali z Polski, jesteśmy dumni z naszego kraju pochodzenia i jego kultury.
Wiemy, że niedawna demonstracja ekstremistów w Kaliszu nie reprezentuje większości Polaków i polskiej kultury. W każdym kraju istnieją grupy ludzi, którzy muszą kogoś nienawidzić lub obwiniać go za wszystkie kłopoty, które mają miejsce w ich kraju.
Również w Izraelu jest tak mała grupa, której się wstydzimy. Cieszy nas, że większość społeczeństwa ją potępia, a głosowanie na nią jest niskie.
Wierzymy, że większość kaliskiej społeczności jest wolna od nienawiści, która burzy umysły tych, którzy przybyli demonstrować, a być może nielicznej grupy mieszkańców Kalisza, która im pomagała i szła z nimi w marszu.
Wierzymy we wzmacnianie demokracji i robienie wszystkiego, co zapobiegnie powtórzeniu mrocznych zjawisk z przeszłości.

W imieniu kaliszan w Izraelu
Joseph Komem (Józef Flakowicz)

Przewodniczący Związku Byłych Kaliszan i ich Potomków w Izraelu.

LIST OD HILI MARCINKOWSKIEJ

Przed II wojną światową, w Kaliszu, narodowcy zawiesili transparent „Kalisz bez Żydów”. Powiesili go ponownie, po wejściu Niemców, we wrześniu 1939 r. Ich marzenia prawie się spełniły. Z 30 tysięcznej społeczności żydowskiej, przeżyły niespełna 2 tysiące.
Dziś, ponownie przez Kalisz przetacza się brunatna horda. Palą księgi, zakłamują historię, odbierają prawa innym do życia w ich Ojczyźnie.
Już raz kaliszanie obronili swój honor. Działo się to w lipcu 1946 r. Mieszkańcy Kalisza nie pozwolili wówczas, aby doszło do pogromu nad ocalałą garstką Żydów, którzy przeżyli i powrócili do swojego miasta. Nie dopuścili, aby były u nas Kielce.
Wierzę, że i tym razem kaliszanie staną po stronie prawdy, przyzwoitości i uczciwości. To, że dziś tu jesteście, pokazuje, że nie godzicie się z tym, co się wydarzyło 11 listopada. Pokazuje, że  tolerancja, zapisana w Statucie Kaliskim, jest częścią kaliskiego DNA.
Dziękuję za to, że tu przyszliście i jesteście i że bronicie honoru Naszego Miasta.


Hila Marcinkowska
Mieszkanka Kalisza

Przewodnicząca Rady Związku Gmin Żydowskich w RP

9 myśli na temat “Dwa listy do mieszkańców Kalisza

 1. „Ta ohydna antyżydowska demonstracja w Święto 11 Listopada w Kaliszu …” pierwsze zdanie i już wpadka która zaburza cały dalszy ciąg – ten tekst sugeruje nieprawdę ponieważ gdyby było napisane „Podczas demonstracji w Święto 11 listopada wydarzyły się incydenty sprzeczne z ideą świętowania rocznicy niepodległości… itd to było to z sensem i zgodne z prawdą tym czasem zasugerowano, że cała demonstracja w dniu święta miała antyżydowski charakter a to jest zniekształcenie przebiegu świtowania…

  Polubienie

 2. Dwa bardzo dobre listy, dziekuje!! Den søndag den 14. november 2021 16.10.17 CET skrev Forum Żydów Polskich : | admin posted: „W Kaliszu o godzinie 16.00 w niedzielę, 14 listopada 2021 roku rozpoczyna się wiec mieszkańców sprzeciwiających się antyżydowskiej demonstracji z 11 listopada.W trakcie wiecu odczytane zostają dwa listy. Pierwszy od Josepha Komema reprezentuj” | |

  Polubienie

 3. Przecież nie kazdy Żyd morduje Palestyńczyków! Wśród Polakow są różne czuby! Robienie z tego aj waj na caly świat jest głupotą, jak ukaraliscie tego obywatela Israela co napluł w twarz Bogu ducha winnemu Magierowskiemu, bylemu ambasadorowi RP w Tel Awiwie?

  Polubienie

 4. Dziekuje za przlanie mi 2 listow . Mowiac prawde nie potrzebuje wspolczucia, ani troski ani zalu z niczyjej strony tez nie ze strony kaliszanow, Nie czuje sie obrazona, zyje dzieki Bogu w swoim wlasnym kraju i to tylko ja lituje sie nad narodem ktory w 2021 jest zdolny do czegos takieg glupiego, co moim zdaniem zostanie plama na zawsze a szkoda bo w Polsce sa tez sprawiedliwi ludzie, ktorzy jak mysle nie maja z tym nic wspolnego.

  Polubienie

 5. @ Lea Szlanger,
  Nie rozumiem skąd sformułowanie „Lituję się NAD NARODEM, który w 2021 jest zdolny do czegoś tak głupiego…. itd.” To nie żaden naród jest zdolny do czegoś tak głupiego, lecz BARDZO konkretni, znani z nazwiska i imienia LUDZIE, których – co warto pamiętać – ściga teraz wymiar sprawiedliwości państwa polskiego. Należy zatem zauważyć, że w tym konkretnym przypadku generalizowanie stygmatyzujące „naród” jest WYJĄTKOWO NIETRAFNE. W istocie jest ono dość podobne do stygmatyzacji, jakiej dopuścili się „autorzy” antysemickiego wydarzenia w Kaliszu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s