TEFILIN

Czy widzieliście kiedyś Żyda, który miał na głowie czarne pudełko i czarne paski na obnażonej lewej ręce? To właśnie widzieliście Żyda, który wypełnia micwę Tefilin.
Tefilin według Tory jest znakiem szczególnej więzi między Najwyższym a narodem żydowskim. Teflin pomaga osiągnąć duchową równowagę umysłu, serca i ciała, jednocząc myśli, uczucia i działania w kierunku Boga.
Tefilin składa się z dwóch pudełek z czarnej skóry i pasków do ich trzymania. Jedno z nich jest noszone na bicepsie i zawiera zwój pergaminu z czterema wersetami Tory dotyczącymi micwy Tefilinu. Samo pudełko, zamocowane paskiem, skierowane jest w kierunku serca. Reszta paska jest następnie owijana wokół ramienia siedem razy, rozciągając się w dół do długiego palca. Ten tefilin zakłada się normalnie na lewej (słabszej) ręce. Ludzie leworęczni zakładają ten tefilin na prawej ręce.
Drugie pudełko nosi się na czole na linii włosów, a jego paski oplatające tył głowy, połączone są u góry szyi specjalnymi węzłami i zwisają z przodu ciała po każdej stronie głowy. Tefilin na głowie ma cztery przegródki, z których każda zawiera oddzielny zwój z jednym z czterech wyżej wspomnianych wersetów.
Tefilin na głowie ma z każdej strony hebrajską literę szin. W obu pudełkach znajdują się skórzane paski, każdy z charakterystycznym węzłem: węzeł paska na głowę ma kształt hebrajskiej litery daled, a węzeł paska na rękę ma kształt litery jud. Razem litery szin, daled i jud tworzą boskie imię Szadaj.
Micwę zakładania tefilin spełnia się przez samo ich założenie, nawet jeśli są one zaraz potem zdjęte. Najlepiej jednak nosić je przez całe poranne nabożeństwo. Jeśli to nie jest możliwe, należy przed ich usunięciem odmówić przynajmniej modlitwę Szema. Ponieważ każde pudełko Tefilin stanowi oddzielny micwot, przy braku jednego z nich można je zakładać pojedynczo.
Micwę tefilin powinni wykonywać wszyscy żydowscy mężczyźni w wieku bar micwy(13 lat) i powyżej.
Tefilin zakłada się codziennie (od świtu do zmierzchu), z wyjątkiem Szabatu, Rosz HaszanaJom KipurSukkotPaschy i Szawuot. Wielu nie nosi ich również podczas Chol Hamoed, (dni pośrednich SukkotPaschy).
W judaizmie noszenie tefilin jest ważne nie tylko dla osoby, która je nosi. Zapewnia ono również ochronę całemu narodowi żydowskiemu. Tefilin to micwa, która wiąże umysły z sercami i czynami oraz umożliwia codzienne ponowne zjednoczenie się w sobie i w Bogu. Tefilin łączy nie tylko z Bogiem, ale również z narodową przeszłością, narodową przyszłością i z całym narodem. Kiedy się zakłada tefilin, robi się coś, co robił dokładnie w ten sam sposób czyjś prapradziadek, oraz zwiększa się szanse, że będą to również robić czyjeś prawnuki.

Polskie tłumaczenie i redakcja Alex Wieseltier

https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/1918251/jewish/What-Are-Tefillin.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s