Rzeczy, których nie wiedziałeś o Jom Kipur

Jom Kipur, żydowski Dzień Pokuty, jest najświętszym dniem w żydowskim kalendarzu. To dzień postu, pokuty i bólów głowy po odstawieniu kofeiny.
Święto ma jednak również mniej znane skojarzenia.

Słowo „kozioł ofiarny” pochodzi ze starożytnego rytuału Jom Kipur.
Żydzi historycznie byli popularnymi kozłami ofiarnymi — obwinianymi za szereg nieszczęść, których sprawcami nie byli. Ale, i to nie żart, naprawdę zasługują na obciążenie odpowiedzialnością (lub uznanie) za określenie kozła ofiarnego. W Księdze Kapłańskiej, arcykapłan został poinstruowany w Jom Kipur, by podczas wyznania grzechów całej społeczności położył ręce na kozie, a następnie zrzucił zwierzę z urwiska.

Kolejny rytuał zwierzęcy – wymachiwanie kurczakiem wokół głowy, wywołał spore kontrowersje, nie tylko ze strony obrońców praw zwierząt.
Rytuał kaparot, w którym kurczak zostaje symbolicznie obciążony grzechami człowieka, a następnie zabity, wywołał dwa procesy sądowe w Stanach Zjednoczonych.
Jeden był spowodowany przez ortodoksyjnych Żydów twierdzących, że ich prawo do tego obyczaju zostało zakazane przez rząd, a drugi przez zwolenników praw zwierząt.
Wieki wcześniej rytuał ten spotkał się z krytyką ze strony znanych mędrców, takich jak Rambam i rabin Joseph Caro, ale ich zastrzeżenia miały więcej związek z prawością religijną, a mniej z dobrem zwierząt.

Jom Kipur był kiedyś wielkim dniem swatania.
Talmud stwierdza, że ​​zarówno Jom Kipur, jak i Tu B’Av (często określany jako żydowskie walentynki) były najbardziej radosnymi dniami w roku, w których kobiety nosiły białe suknie i tańczyły w winnicach, skandując: „Młody kawalerze, podnieś Twoje oczy i zobacz, co sobie wybierasz. Nie zwracaj uwagi na piękno, ale na dobrą rodzinę.” Biorąc pod uwagę wspomniane kofeinowe bóle głowy i trudność w podjęciu decyzji na pusty żołądek, cieszymy się, że konkretnie ta tradycja już nie istnieje
.
Jedzenie i picie to nie są jedyne rzeczy, od których Żydzi powinni powstrzymać się w Jom Kipur.
Inne tradycyjne to zakazy kąpieli, używania perfum lub balsamów, stosunki seksualne i noszenia skórzanych butów.
Mniej niż atrakcyjny aromat wynikający z dwóch pierwszych ograniczeń (nie wspominając o romantycznych ograniczeniach nałożonych przez trzecie) może tłumaczyć, dlaczego dzień przestał być okazją do znalezienia prawdziwej miłości.

W Izraelu Yom Kipur to najbardziej przyjazny rowerzystom dzień w roku. Chociaż wielu Izraelczyków to świeccy ludzie i nie ma w księgach Tory prawa zakazującego prowadzenia pojazdów w Jom Kipur, praktycznie wszyscy Żydzi tego kraju unikają tego dnia używania samochodów.
Z powodu nielicznych pojazdów pogotowia, rowerzyści, od młodych do starych, pedałują po wszystkich drogach, a nawet po głównych autostradach.
Zjedzenie dużego posiłku przed rozpoczęciem święta sprawi, że post staje się trudniejszy niż łatwiejszy.
Tradycyjnie posiłek spożywany przed rozpoczęciem postu powinien być obfity i świąteczny, zgodnie z talmudycznym powiedzeniem, że jedzenie w Erew [w przeddzień] Jom Kipur to micwa (przykazanie), tak jak micwą post w Jom Kipur.
Jednak spożywanie dodatkowego jedzenia, szczególnie na ostatnią chwilę przed świętem, nie pomaga utrzymać się przy życiu przez 24 godziny, mówi specjalista z izraelskiego Rambam Health Care Campus. Zamiast tego sugeruje on spożywanie niewielkich ilości węglowodanów (chleb, ziemniaki, ryż, makaron), trochę białka (ryby, kurczak) i owoców.

Nabożeństwo Kol Nidrei w Jom Kippur są jedynym w całym żydowskim kalendarzu, gdzie na wieczornej modlitwie nosi się szal modlitewny.
Według rabina Louisa Jacobsa talit (szal modlitewny) jest noszony podczas Kol Nidre jako „znak szczególnej czci dla świętego dnia”. Tradycyjnie nosi się tałes lub białą szatę przez całe święto, a biały kolor symbolizuje zarówno duchową czystość, jak i odsunięcie się od marności materialnego świata. Wiele osób faktycznie nosi białą szatę zwaną kittel.

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

https://www.myjewishlearning.com/article/9-things-you-didnt-know-about-yom-kippur/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s