CZY NIERELIGIJNI ŻYDZI NADAL SZANUJĄ JUDAIZM JAKO RELIGIĘ?


CS Friedman, Quora

Ja to robię. Wartości leżące u podstaw judaizmu są godne podziwu, kodeks postępowania wobec bliźnich jest pozytywnym doradcą, a jego rytuały i praktyki zawierają wiele psychologicznej mądrości.
Jom Kipur to silne oczyszczające przeżycie, które odnawia ducha i pomaga uwolnić się od błędów przeszłości, a praktyki żałobne są doceniane przez psychologów za ich kojące wartości.
Czytając Tanach, z Bogiem jako metaforą, znajdujemy w nim mądrość i wgląd w ludzką naturę. Judaizm koncentruje się na tym świecie, a nie na następnym i ceni ludzkie życie ponad wszystko.
Jego Bóg nie skazuje ludzi na wieczne tortury, ale leczy i naprawia błądzące dusze.
Żydzi bywają dobrymi ludźmi, ponieważ chcą być dobrymi ludźmi, a nie dlatego że się boją zostać ukarani, jeśli tego nie czynią.
Ta koncepcja jest tak obca niektórym innym wyznaniom, że ludzie wciąż o to pytają. Bo wielu nie rozumie, dlaczego ktoś miałby być dobry, bez przymusu, gdyby nie musiałby nim być.
Normalny Żyd nie widzi w tym nic dziwnego.
W praktyce szanuję judaizm za to, że nie prowadzi prozelityzmu, szanuje inne wyznania i ma szacunek dla edukacji i nauki. To prawda, że przed dwoma tysiącami lat nie zawsze tak było, ale religie ewoluują i tak jest teraz z judaizmem.
Kiedy Izrael spieszy do miejsc klęsk żywiołowych, aby ratować życie, kiedy opracowuje lekarstwa na głuchotę, która jest powszechna w świecie arabskim, (co też uczynił), kiedy pomaga dyskretnie zwalczać AIDS w Afryce, ponieważ ci, którzy potrzebują jego pomoc ponieśliby polityczne cięgi, gdyby przyjęli ją otwarcie, kiedy oferuje ratującą życie opiekę medyczną dzieciom swoich najbardziej zaciekłych wrogów, wyraża w ten sposób wartości leżące u podstaw żydowskiej duszy.
To nie są tylko zobowiązania kulturowe. Pochodzą one z religii, która ukształtowała naszą cywilizację.
Bycie Żydem napełniło moje życie mądrością i radością i każdego dnia jestem świadomie wdzięczna za to, że urodziłam się w żydowskim domu i nazywam innych Żydów miszpuche.

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

https://www.quora.com/Do-non-observant-Jews-still-respect-Judaism-as-a-religion

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s