Pesach

Drodzy przyjaciele,
Święto Paschy zbliża się wielkimi krokami, a na naszej liście „rzeczy do zrobienia” znajduje się tak wiele rzeczy, które mogą nas nawet przytłoczyć. Sprzątanie mieszkania i szorowanie powierzchni, pozbywanie się naszego chamecu (chleba), kupowanie koszernej pesachowej żywności, sporządzenie listy gości na nasze wieczory sederowe, może kosztować nas kilka bezsennych nocy.
Któregoś wieczoru rabin i ja wspominaliśmy nasze sedery z dzieciństwa. Zapytałam go, czy pamięta tego irytującego krewnego, który zepsuł cały sederowy wieczór. Rabin tego nie pamiętał. Ale ja pamiętam to do dzisiaj. Kuzyn mojego ojca był, podobnie jak moi rodzice, ocalałym z holokaustu, ale jakimś cudem służył kiedyś w Legii Cudzoziemskiej. Kiedy doszło do części Hagady, w której wspomniano o dziesięciu plagach, kuzyn natychmiast zaczął opowiadać o swoich problemach z malarią. Wszyscy przy stole sederowym uciszyli go i kontynuowali czytanie Hagady.
Ponieważ kuzyn miał więcej takich wybryków, niektóre poważne, a inne komiczne, moi rodzice poważnie zastanawiali się, czy zaprosić go i jego żonę (faktyczną krewną) na przyszłe Sedery. Ale rok po roku zapraszali swoich pesachowych gości i nigdy nie wykluczyli tej pary z ich dziwacznym synem. Mama pouczała nas, że Pesach to czas, kiedy rodzina i przyjaciele siadają przy stole i opowiadają historię wyjścia z Egiptu. Powiedziała, że naszym obowiązkiem jest uczyć dzieci, mówiąc o ucieczce przed tyranią faraona, tak jakby to była nasza osobista ucieczka.
Od początku naszej historii tym, co czyni nas tak wyjątkowymi wśród narodów, jest silna więź, wspólnota, która łączy nas poprzez nasze wartości i ideały wynikające z przestrzegania Dziesięciu Przykazań i praw Tory. Dziś w naszej ojczyźnie, Izraelu, panuje wiele niezgody. Tyle partii, tyle różnic zdań co do tego, jak kraj powinien się rządzić. Obserwowanie niebezpiecznych podziałów między naszymi rodakami jest bardzo bolesne. Jedynym rozwiązaniem może być akceptacja negatywnych skutków takich podziałów i ponowna, uczciwa konsolidacja naszego prawodawstwa.
Pamiętajmy, że chamec, którego się pozbywamy w ten Pesach, to produkt na zakwasie, który jest także symbolem naszego nadmuchanego ego, poczucia własnej wartości, które może się „podnieść” do niezdrowego poziomu. Ten duchowy rodzaj chamecu trzyma nas często w okowach materialnego świata.
Pamiętajmy, że dobre pesachowe porządki to otwarcie się na bliskie nam osoby, docenianie darów prostego codziennego życia i zrozumienie znaczenie macy, która przypomina nam, że powinnyśmy „spłaszczyć” nas i nasze ego, starając się jak najlepiej ogarnąć świątecznie nasz świat i świętować naszą wolność.
Chag Kaszer ve Sameach,
Rebecyn Chava Yelloz-Huttler i rabin Rubin Huttler

Polskie tłumaczenie Alex Wieseltier

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s