Jaka to pieśń?

Pytanie:
W synagodze Żydzi modlą się i śpiewają pieśni patrząc w kierunku szafy ołtarzowej (Aron ha-kodesz). Jest jedna pieśń, w czasie której śpiewający odwracają się. Jaka to pieśń?

Odpowiedź:
W czasie nabożeństwa piątkowego, gdy śpiewa się pieśń „Lecha Dodi” („Przybądź, Moja Ukochana”), w trakcie śpiewania ostatniego wersetu, który jest powitaniem Szabatu („Narzeczonej” i „Królowej”) wszyscy wstają i odwracają się do tyłu (na zachód), w stronę drzwi, aby przywitać ‚przybywającą’ (symbolizującą Szabat).

Poniżej można wysłuchać tę pieśń i zobaczyć, jak ludzie zebrani w synagodze zachowują się w czasie jej odśpiewania.

Kierunkiem modlitwy jest Jerozolima. Zwyczaj modlenia się w kierunku Jerozolimy i Świątyni jest przestrzegany co najmniej od czasów króla Szlomo (X wiek p.n.e.). W I Księdze Królewskiej (8, 44) czytamy: „Modliliby się do Boga, obróciwszy się ku miastu, któreś obrał, i ku domowi, którym zbudował Imieniu Twemu”. Po zniszczeniu Świątyni przez Babilończyków w VI wieku p.n.e. składanie ofiar zostało czasowo (do odbudowania Świątyni) zastąpione przez modły – wygłaszane w stronę Jerozolimy. Dlatego antyczne synagogi (już z okresu przed ostatecznym zburzeniem Świątyni w roku 70 n.e.) mają zawsze najpiękniej ozdobioną tę ścianę, która skierowana jest w stronę królewskiego miasta. Wreszcie Talmud (Berachot 30a) ostatecznie nakazuje modlenie się w kierunku Jerozolimy i Wzgórza Świątynnego tym, którzy są w Erec Jisrael (Ziemi Jisraela), a tym, którzy są na obczyźnie – w stronę Izraela.

W czasach, gdy zdecydowana większość Żydów żyła w rozproszeniu na zachód od Jerozolimy (Hiszpania, inne kraje Europy Zachodniej), kierunek, w którym znajdowała się wobec nich Jerozolima, był kierunkiem wschodnim.

(opr. P. Jędrzejewski)

Jedna myśl na temat “Jaka to pieśń?

  1. moze nie na temat, ale wczoraj 15 czerwca ukazal sie najnowszy tekst p. Pawla Jedrzejewskiego, dzis zniknal . znowu nie po lini? szkoda wielka…moze ktos wyjasni..

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s