Jak dać więcej, dając mniej…

Satmar Rebe został poproszony przez człowieka potrzebującego pomocy finansowej o pewną, sporą sumę. W odpowiedzi na tę prośbę, rabin wręczył mu nieco mniej, niż kwota, o którą ten człowiek prosił, mówiąc „To wszystko, co mogę ci dać”. Gdy ów odszedł, asystent (gabaj) rabina zapytał: – Jeżeli wręczyłeś mu tak pokaźną sumę, dlaczego nie dałeś mu dokładnie tyle, o ile prosił?

Bo chciałem, aby nie tylko miał pieniądze, ale także był z nich zadowolony – odpowiedział rabin. Gdybym dał mu tyle, o ile prosił, sprawiłbym, że odszedłby smutny. Odchodząc żałowałby bowiem, że nie poprosił o więcej, myśląc, że skoro byłem gotów dać mu bez wahania aż tyle, to dałbym mu pewnie większą sumę, gdyby tylko się o nią zwrócił. Nie myślałby więc już o pieniądzach, które otrzymał, ale o tych, które – w jego przekonaniu – mógł dostać, a ich nie dostał. Byłby smutny i zły na siebie. Dałem mu więc mniej, bo w ten sposób uchroniłem go przed tym żalem i uczyniłem go szczęśliwszym. Dając tylko trochę mniej – dałem mu dużo więcej.

Jedna myśl na temat “Jak dać więcej, dając mniej…

  1. Całkiem przyzwoity kawałek godny przemyślenia.
    Czytam fżp i jestem zawsze zainteresowany tym czymś co minęło i nie da się przywrócić.
    W głębi duszy jestem głęboko zanurzony w tym minionym świecie ale oficjalnie udaje ,że nie.Tak jestem lepiej postrzegany.
    Ksze hale bohe rak Elohim szomea.Tylko Bóg wie kiedy serce płacze.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s