Amerykańscy jidioci

Kiedyś Żydzi szli się modlić do swojej synagogi lub świątyni, lub jak to się nazywa w jidysz, do swojej schul.

Kiedyś mężczyźni chodzili codziennie na poranną Minjan (dziesięciu) modlitwę, a rodziny szły razem w piątkowy wieczór i/albo w sobotnie poranki.

Kiedyś studiowano Torę, a kobiety trzymały Kosher kuchnię — mając dwa zestawy naczyń i sztućców, by nie mieszać produktów mlecznych z mięsnymi.

Kiedyś rodzice kupowali dzieciom nowe ubrania na „Dni Pokuty”, aby uczcić dni grozy, w których pokutowali za swoje grzechy i prosili Boga o podarowanie kolejnego roku życia.

Kiedyś na święto Paschy używano oddzielne przybory kuchenne, by upamiętnić ofiarowany przez Boga dar uwolnienia od egipskiej niewoli.

Tak jest wciąż dla niektórych z nas, a dla innych – to kiedyś było.

Kiedyś żydowskie matki i babcie z dumą nazywały swoje potomstwo „jidysze kopf”, co oznaczało „żydowską głowę” lub żydowski, rozumny sposób myślenia.

Tak jest w dalszym ciągu dla niektórych z nas, dla innych – to kiedyś było.

„Jidiota” jest żydowskim przeciwieństwem jidysze kopf. Jak można odróżnić jedno od drugiego?

Jidiota to osoba, która akceptuje budzącą protesty obecność antysemity Al Sharptona na nowojorskim wiecu pamięci zabitych w Pittsburghu Żydów, ale jest obrażona pojawieniem się prezydenta Trumpa w Pittsburghu, dla ich uczczenia.

Jidiota to osoba, która milczy, kiedy Farrakhan, który wyzywa Żydów od „termitów”, deklarując „Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi z ręki Iranu”, jest publicznie fetowany przez byłych prezydentów Clintona i Obamę i jest proszony o radę przez siedemnastu członków kongresowego Black Caucus, ale święcie wierzy, że prezydent Trump jest antysemitą.

Jidiota to osoba, która należy do partii politycznej, która wybrała antysemitę Keitha Ellisona na Prokuratora Generalnego Minnesoty i kongresmenkę Rashidę Tlaib, która świętowała swój wybór powiewając palestyńską flagą i uważa, że „różnorodność” jest ważniejsza niż asymilacja.

Jidiota to osoba, która uważa, że to w porządku, kiedy amerykański obywatel, który przez całe życie pracował, dostaje z Ubezpieczenia Socjalnego średnią miesięczną zapomogę w wysokości 1400 dolarów, podczas gdy na nielegalnego imigranta wydaje się od 5500 do 6000 dolarów.

Jidiota to osoba, która uważa, że prawo do aborcji do dziewiątego miesiąca ciąży jest sprawą ważniejszą niż poparcie dla istnienia Izraela.

Jidiota to osoba, której poprzedni przywódca partii politycznej popiera walkę na noże, a której były Prokurator Generalny popiera kopanie leżących przeciwników, i którego partia zachęca motłoch i Antifę do jawnej przemocy i bezpośredniej konfrontacji, oskarżając jednocześnie stronę przeciwną o faszyzm.

Jidiota to osoba, która pozwala swojej partii na zakrzyczenie idei Jerozolimy jako stolicy Izraela, i milcząco przyzwoliła prezydentowi Obamie negować Żydom urodzonym w Jerozolimie izraelskiego obywatelstwa, ale atakuje prezydenta Trumpa jako groźnego dla Izraela, bo przeniósł ambasadę amerykańską do Jerozolimy.

Jidiota to osoba, która wysyła swoje żydowskie dzieci do szkół wyższych i uniwersytetów, gdzie groźna, szkodliwa i nierzetelna propaganda antyizraelska rozprzestrzenia się poprzez popierane przez Palestyńczyków BDS, i pomimo to nadal dotuje na rzecz tych instytucji i milczy.

Jidiota to osoba, która wie, że istnieje ponad 50 krajów muzułmańskich i niezliczona ilość chrześcijańskich, które nigdy nie są krytykowane za ich powiązania religijne, ale uważa, że Izrael, jedyne żydowskie państwo, nie może być jednocześnie żydowskie i demokratyczne.

Jidiota to osoba, która nie jest taka, jaką była dawniej.

Uwaga: „Kopf” było zwykle wymawiane „kop” i może być różnie wymawiane.

(Translated by Alex Wieseltier after Lynne Lechter’s „American yidiots”, November 9, 2018, American Thinker)

Jedna myśl na temat “Amerykańscy jidioci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s