Koszer

Wiecie, co to jest koszer?
No to posłuchajcie:

Tradycyjna żydowska praktyka koszerności zabrania spożywania niektórych rodzajów żywności (niektórych gatunków zwierząt, zwierząt poddanych ubojowi inną niż uznana metoda, krwi ssaków lub ptaków) oraz niektórych kombinacji żywności (z grubsza mięsa z produktami mlecznymi). Koszerność nakazuje praktyki kuchenne, które pomagają utrzymać te ograniczenia. Prawa te, znane jako kaszrut, są przestrzegane w różnym stopniu wśród żydowskich rodzin i jednostek. Dla tych, którzy zdecydują się przestrzegać części lub całości systemu kaszrutu, służy to jako częste przypomnienie ich odrębnej tożsamości jako Żydów.
Jest wiele wyjaśnień dla każdego aspektu kaszrutu. Tora sugeruje, że Izraelici osiągają wyjątkową świętość poprzez ograniczenia żywnościowe, które odróżniają ich od innych ludów.
Źródłem ograniczeń, co do tego, jakie pokarmy pochodzenia zwierzęcego mogą być spożywane oraz zakazu „gotowania koźlęcia w mleku jego matki”, jest Tora. Tradycja rabiniczna interpretuje te zakazy, określając szczegóły i ustanawiając dalsze ograniczenia, by zapewnić, że zakazy Tory nie są łamane.
Kaszrut występuje w kilku wersjach. Prawo talmudyczne było różnie interpretowane w średniowiecznych społecznościach, co doprowadziło do różnic między Żydami aszkenazyjskimi i sefardyjskimi / bliskowschodnimi. Dziś różnice ideologiczne i socjologiczne znajdują odzwierciedlenie w różnych standardach kaszrutu. Niektórzy zachowują „biblijny kaszrut”, powstrzymując się od jedzenia mięsa zwierząt niekoszernych, ale nie oddzielając mleka od mięsa. Inni przestrzegają reguły kaszrutu w domu, ale są bardziej pobłażliwi w innych miejscach.
Utrzymanie koszernego domu na ogół zaczyna się od uczynienia kuchni koszerną, znane jako kaszerowanie. Można „kaszerować” wiele narzędzi używanych poprzednio do niekoszernej żywności. Kaszerowanie całej kuchni może wymagać wielu nowych zakupów, ale większość przedmiotów metalowych (garnki i patelnie, sztućce, a nawet piekarniki i piece) można uczynić koszernymi poprzez zanurzenie we wrzącej wodzie lub opalanie palnikiem, podczas gdy naczynia szklane mogą wymagać jedynie starannego czyszczenia. Naczyń ceramicznych i kamionkowych nie można kaszerować, a delikatna porcelana może wymagać pewnej pracy, aby nadawała się do użytku. Niektóre materiały, takie jak Pyrex i tworzywa sztuczne, są uważane przez niektóre autorytety za nadające się do kaszerowania, a inne nie.
Kupując żywność pakowaną, wiele osób kupuje wyłącznie produkty oznaczone symbolem potwierdzającym jej koszerność (tzw. hekhsher). Każda organizacja, która przyznaje certyfikaty, ma swój własny symbol, najczęściej w Stanach Zjednoczonych jest to „O” Związku Ortodoksyjnego z literą „U” w środku.
Niektórzy kupują produkty, których składniki wydają się być koszerne, nawet bez oznak nadzoru rabinicznego. Ponadto trzeba wiedzieć, które świeże produkty spożywcze nie wymagają nadzoru kaszrutu, a które tak.
Po upewnieniu się, że wszystkie dostępne produkty spożywcze są dopuszczalne, rozważania dotyczące kaszrutu w przygotowywaniu żywności koncentrują się wokół dwóch podstawowych kwestii: unikania spożywania krwi (nawet koszernych zwierząt) oraz oddzielania produktów mięsnych od mlecznych.
Obecnie konsumenci koszerni zasadniczo nie muszą martwić się usuwaniem krwi z mięsa. Producenci zazwyczaj wykonują solenie i moczenie wymagane w celu usunięcia krwi z drobiu, wołowiny lub jagnięciny. Jedynym wyjątkiem jest wątroba, którą przepisy kaszrutu uznają za nienadającą się do zwykłej metody usuwania krwi i dlatego można ją jeść tylko po upieczeniu. Nie usuwa się krwi z ryb, których mięso nie jest uważane za mięso.
Poza mięsem tylko jaja są potencjalnym źródłem krwi, ponieważ mogą zostać zapłodnione (mało prawdopodobny scenariusz w dobie hodowli przemysłowej, ale jest to surowy biblijny zakaz). Po rozbiciu surowe jaja należy sprawdzić pod kątem plam krwi, a te z plamami należy wyrzucić.
Zasada, że produkty mięsne i mleczne nie mogą być spożywane razem, doprowadziła do wymogu używania oddzielnych zestawów przyborów do gotowania i jedzenia. Dlatego kuchnie koszerne mają osobne zestawy garnków i patelni, sztućców i sztućców, desek do krojenia i pojemników do przechowywania, a często także suszarek do naczyń i ręczników. Wiele osób używa kodowanie kolorami, aby zaznaczyć, który jest który. W wielu przypadkach użycie naczynia mięsnego do produktów mlecznych lub odwrotnie spowoduje, że nie będzie się ono nadawało do użytku. Ale takie błędy często można naprawić, a naczynie często może być ponownie zdatne do użytku.
Zakaz spożywania mleka razem z pokarmami mięsnymi rozciąga się na zakaz spożywania przetworów mlecznych po spożyciu pokarmów mięsnych. Tutaj również standardy są różne: niektórzy czekają tylko godzinę, inni aż sześć godzin, a wiele osób mieści się gdzieś pomiędzy tymi biegunami. Jednak po spożyciu produktów mlecznych prawo żydowskie wymaga jedynie znikomego czasu odczekiwania przed spożyciem mięsa.
Pokarmy Pareve, do których zalicza się wszystkie produkty, które wyrastają z ziemi (owoce, warzywa, zboża itp.), ryby (tylko ryby koszerne), jaja i niebiologiczne produkty jadalne (takie jak woda i sól), nie są ani mięsem ani nabiałem i można je jeść podczas każdego posiłku.
Jedzenie w niekoszernych restauracjach czy domach stanowi wyzwanie dla przestrzegających kaszrutu. Niektóre mniej rygorystyczne osoby przestrzegające zasad łagodzą w takich sytuacjach swoje standardy, jedząc na przykład posiłki wegetariańskie, ale nie mięsne, w niekoszernych miejscach. Ci, którzy przestrzegają bardziej rygorystycznych norm, mogą używać jednorazowych naczyń i sztućców oraz spożywać tylko proste produkty spożywcze, takie jak sałatki lub paczkowane potrawy koszerne, spożywane na zimno lub podgrzane w podwójnie izolowanych pojemnikach.

Polskie tłumaczenie i redakcja Alex Wieseltier

https://www.myjewishlearning.com/article/keeping-kosher/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s