Wyjątkowa więź pomiędzy USA a Izraelem.

stąd

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego jest ścisła więź między Izraelem, a USA, dlaczego jest tak silny sentyment, czy zastanawialiście się dlaczego pomniki Mojżesza i Dekalogu zdobią Izbę Reprezentantów USA, Sąd Najwyższy i Bibliotekę Kongresu?

1620 do 2020, czterysta lat więzi pomiędzy USA a Izraelem.

Część I : pierwsi osadnicy i nowy exodus.

1620 – dokładnie 400 lat temu, okręt Mayflower wypłynął z Brytanii, zakotwiczył w Plymouth Rock Massachusetts, z 120-toma pasażerami uważającymi się pod wpływem Biblii za pielgrzymów. Ci pielgrzymi traktowali króla Anglii Jamesa I jako nowego faraona, a pozostawienie Brytanii nazywali „współczesnym wyjściem z Egiptu” („modern day Exodus”). Z ich punktu widzenia przepływ przez Atlantyk było przejściem przez Morze Czerwone a Ameryka była nową Ziemią Obiecaną, czyli Nowym Izraelem. Uważali się za „nowy naród wybrany” co doprowadziło ich i ich potomków do nadania nazw biblijnych miejscowościom, miastom, górom, pustyniom, parkom narodowym i lasom . Na przykład w Stanach Zjednoczonych możecie znaleźć 18 miast i miasteczek o nazwie Jerusalem i 32 o nazwie Salem które jest biblijną nazwą Jerozolimy, 83 miasteczek o nazwie Shiloh, pierwszym  przybytku Arki Przymierza, 34 różnych miejsc z nazwą Bethel (Beit El – dom Boga po hebrajsku) 18 miejsc o nazwie Zion i lista jest jeszcze dużo dłuższa. Właściwie, w kolonii amerykańskiej najczęściej czytaną książką była Biblia, która była i jest inspiracją dla Ojców Ameryki, nauczycieli, teologów i polityków, oraz dla szerokiej publiczności aż do dnia dzisiejszego.

Wyjątkowe powiązanie między narodem amerykańskim i żydowskim zasiane zostało dużo wcześniej przed Deklaracją Niepodległości w 1776 roku i przed powstaniem Izraela w 1948 roku. 

W serii filmów przedstawimy 400 lat powiązań pomiędzy USA i Izraelem, jak więź pomiędzy tymi dwoma narodami kwitnie i owocuje, a jego korzenie rozrastają się niezależnie od polityki Washingtonu, więź o większym znaczeniu niż ważna rola społeczności żydowskiej.Te powiązania są silniej zakorzenione niż wywody strategiczne, polityczne i oficjalne umowy.

Razem zrozumiemy jak utwierdzał się proizraelski sentyment poprzez powiązania pomiędzy powrotem narodu żydowskiego do Izraela, a powstaniem Ameryki.    

c.d.n.

8.6.2020

Amb. ret. Yoram Ettinger (born 1945) is an Israeli researcher, diplomat, writer, lecturer and consultant to Israeli and US legislators and their staffers. … Ettinger is a co-founder of the America-Israel Demographic Research Group (AIDRG), which has documented a 2 million gap in the number of Arabs in Judea & Samaria and Gaza.  

Tłumaczenie Olgi Degani z hebrajskiego stąd:

4 myśli na temat “Wyjątkowa więź pomiędzy USA a Izraelem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s